Küresel ısınma yeni yaşam türü yarattı

Kanadalı bilim adamları, 55 milyon yıl önceki küresel ısınmanın yeni bir yaşam biçimi yarattığını keşfettiler.

McGill Üniversitesi’nden araştırmacılar, ABD’nin New Jersey eyaletindeki kazılarında, Paleosen ve Eosen dönemlerinin mikroorganizmalarının ürettiği “dev” manyetofossiler keşfettiklerini açıkladılar.

Manyetofosiller, kendilerini Dünya’nın manyetik alan hatları boyunca yönlendirebilen bir bakteri türü olan “manyetotatik bakterilerin” ürettiği manyetik parçacıkların kalıntıları.

Kanadalı bilim adamları, keşfettikleri fosillerin sadece 4 mikron uzunluğunda olduğunu belirtirken, bunların önceden bulunan manyetofosillerden 8 kat daha uzun olduklarına işaret ettiler.

Profesör Hojatullah Vali, bunun şimdiye dek bilinmeyen tamamen yeni bir organizma sınıfı olduğunu belirterek, bu türlerin Paleosen-Eosen Termal Maksimum olarak bilinen küresel ısınmanın aniden 5 derece arttığı dönem boyunca yaşadıklarını söyledi.

“İlginç olan, bu organizmaların var olduğu spesifik zaman çerçevesini bilmemiz. Eğer öncesine gitseniz bulamayız, sonrasına gitseniz yine bulamayız. 5 derece daha fazla sıcaklık çok fazla görünmeyebilir, ama küresel ısınmaya bağlı olarak o dönemde çok daha fazla demir vardı” diyen Kanadalı bilim adamı, fazla demirin mikroorganizmaların dev manyetofosiller üretmesini zorunlu kıldığını, benzer bir ani küresel ısınmanın da dünyanın biyosferinde ciddi etkisi olabileceğini kaydetti.

Araştırma, Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin yayın organında yayımladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: