Otomobil mermiden hızlı olabilir mi?

İngiltereli bir gurup, bir mermiden daha hızlı gidebileceğine inandıkları otomobilleri ile kırılması güç bir rekor elde etmek istiyor.

Bir grup İngiliz mühendis, saatte 1 609 km hız yapabileceğine inandıkları otomobilleriyle mermiden daha hızlı hareket ederek kırılması güç bir rekora imza atmaya niyetliler.

İngiltere’nin Bilimden Sorumlu Bakan’ı Lord Paul Drayson tarafından kamuoyuna duyurulan 12 milyon Sterlin’lik otomobil, bir önceki rekoru 402 km/s daha hızlı olarak egale edebilir.

Bristol’da bulunan bir uçak hangarında 18 aydır geliştirilen otomobil, mühendislerin hesabına göre -teorik olarak- saatte 1 690 kilometre hıza, yani 3 kalibrelik bir Magnum’un fırlattığı mermiden daha yüksek bir hıza ulaşabiliyor.

Thrust SSC adı verilen otomobille 1997’de kırılan 1 227 km/s’lik bir önceki rekorun sahibi, aynı zamanda bir matematikçi olan savaş pilotu Andy Green ile Richard Noble’yi bir araya getiren projede bir Eurofighter Typhoon’a ait olan jet motoruyla roket itici ilk defa bir arada kullanılıyor. Otomobilin itiş gücünün 20 000 kilogram olduğu ifade ediliyor

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: