İlizyon ve Evrim

Abell 2667 galaksi kümesinde ne oluyor?

Abel 2667 kümesinin galaksilerine de ne oluyor böyle? Hemen soldan yukarı tarafta, bir galaksi parçacıklarına ayrışıyormuş gibi görünüyor; bu sırada sağ tarafta ise, başka bir galaksi şekerlemeler gibi esniyor!

En baştan başlarsak, Hubble Uzay teleskoğundan alınan bu yukarıdaki görüntüdeki çoğu sarımtırak nesne, Abell 2667 olarak bilinen devasa galaksi kümesinin galaktik üyelerinden birkaç tanesi. Yukarı solda gözlenen, galaksideki bozulma gerçek. Galaksi, küme içi ortamını yarıp geçerken, gaz yayılıyor ve parlak yeni yıldızlar oluşturmak için yoğunlaşıyor. Bu ayrıntılı görüntü, astronomların neden bugün birçok galaksinin bu kadar az gaza sahip olduğunu anlamalarını sağlıyor.

Hemen sağda olan galaksi bozulması ise ne yazık ki bir ilizyon! Bu neredeyse normal galaksi, devasa galaksi kümesinin oldukça arkasında yer alıyor. Bu galaksiden gelen ışık, Abell 2667 tarafından kırılıyor ve uzaktaki bir insana bardaktan bakıldığında ortaya çıkan etkiyi yaratıyor. Her bozulan galaksi bilim adamlarına, galaksilerin ve galaksi kümelerinin nasıl geliştiği hakkında önemli ip uçları veriyor.

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: