Türkiye’nin ilk sismik araştırma ve kurtarma gemisi

Türkiye’de inşa edilen ilk kurtarma ve sismik araştırma gemisi denize indirildi. Eş geminin yapımı kızakta devam ediyor. 3. Gemi için görüşmeler sürdürülüyor.

İstanbul Tersanesi ve Yıldırım Tersanesi işbirliği ile Norveçli firma Volstad Shipping AS için 11 ayda inşa edilen ve Türkiye’de yapılan ilk kurtarma ve sismik araştırma gemisi olma ünvanına sahip Acergy Merlin denize indirildi.

Deniz altı araştırmalar yapacağı Kuzey Buz Denizi’ne yola çıkan Acergy Merlin, bünyesinde bulunan ROV (Remotely Operated Vehicles) denizaltı araştırma aracı ile deniz altında her türlü IMR
(Kontrol, Bakım ve Onarım) faaliyetlerini uzaktan kumanda edilerek yapılabilmesine olanak sağlıyor. Gemi demir atmadan deniz üzerinde uzun süre sabit kalabilme yeteğine ve baş tarafında S-92 Sikorsky helikopterleri için dizayn edilmiş helikopter güvertesine sahip.

32’si tek kişilik ve 30’u çift kişilik kamaraları ile toplamda 62 kişi kapasitesi olan gemide. Fitness salonu, konferans salonu, her biri 50 m2 olan online ve offline odaları, 5 adet proje ofisleri bulunuyor.

Operasyon anında pozisyonunu korumak amacı ile gemi, 2 x Seapath 200 ve DPGS (Diferansiyel GPS) ve 2 x Simrad HIPAP 500 HPR ve 3 x MRU type 5 sistemlerine sahip.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: